Sitemizde şuan toplam 1745 film bulunmaktadır.

Çanakkale 1915

0
( Yüksek Kalite )

2.894 views
FILM BILGILERI 3 sene önce eklendi
Çanakkale 1915

Rus Harbi, Balkan Savaşları, elden çıkan topraklar ve verilen ağır mağlubiyetlerle 20. asrın başları Osmanlı Devleti için çok büyük parasal ve içsel kayıplarla gelir. Rumeli toprakları kaybedilmiş, işkence gören Osmanlı uyruğu Anadolu’ya göç etmeye başlamış, Osmanlı silahlı güçte büyük kayıplar yaşamıştır. 1914’te 1.Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve Osmanlı’nın İttifak Devletleri ile yine savaşa girmesi neticesi Anadolu’da eli silah tutan tüm genç erkekler için seferberlik buyruğu çıkar.
Şimdiye kadar ağır mağlubiyetler alan Osmanlı vatan bellediği toprakları savunmak için var gücüyle yeniden birlik olur. Osmanlının eğitim, görmüş genç ve becerili beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır.
Kısa müddet içerisinde Maydos (Eceabat)’a atarlar ve Conk Bayırı’nda İngiliz kuvvetlerine karşı tarihin önceden yazmadığı bir inanç ve cesaretle savaşırlar. Mustafa Kemal’in komutanısına atandığı yeni kurulan 19. Tümen’e katılırlar. Diğer taraftan Çanakkale Boğazı’nın savunmasından mesul Cevat Paşa da bir yandan destek beklemekte diğer yandan mayın hatları için hesap yapmaktadır.
İngilizler ve Fransızlar 18 Mart 1915 günü müthiş bir askeri kuvvetle boğaza giriş yaparlar; lakin vatan toprağı olan Çanakkale Boğazı’nı geçmek sandıkları kadar kolay olmayacaktır. Defaatle denizden ve karadan saldırırlar fakat karşılarında üstün cesaretleriyle Veli’yi, Mehmet Ali’yi, Bigalı Mehmet Çavuş’u, Nusrat Mayın Gemisi’ini, Seyit Onbaşı’yı, Hilmi Şanlıtop’u, Hüseyin Avni Bey’i, Boyabatlı Mustafa’yı,Yüzbaşı Faik’i, Şefik Bey’i ve Mustafa Kemal Paşa’yı bulurlar…

Tür: 2012 Filmler, Savaş Filmleri, Tarihi Filmler, Türk Filmleri

IMDB Puanı: 7.2

Yönetmen: Yeşim Sezgin

Etiketler: , , , , , , ,

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?
 

patron bebek izle cadılar zamanı izle hayalet sürücü 2 cehennem izle tom ve jerry izle